14:16 - 23 Nisan 2014 Çarşamba
ONLİNE RANDEVU ( İNTERNET ÜZERİNDEN HASTANE RANDEVU ALMA )

Malulen Emeklilik Kaosu

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde ve çağa daha uygun işlevsel bir malulen emeklilik yasası olması adına değiştirilen malullük yasasından sonra, bu aralar çok büyük bir Kaos yaşanıyor. Bilindiği gibi 21 yeni hastalık bu yasa kapsamı içerisine alındı. Bunlardan belki de en dikkat çekici hastalıklar şeker hastaları ve tansiyon hastaları için oldu. Ülkemizde özellikle bu iki hastalıktan şikayetçi olan ve iş hayatını devam ettiremeyen birçok kişi malulen emeklilik için başvuruda bulundu.

Şeker hastaları için 3 organ şartı

SGK’dan yapılan açıklamaya göre on binlerce kişinin aynı zamanlarda başvurması ve basit düzeyde hastaların da emekli olmak için başvuruda bulunmaları işleri iyice zora soktu. Keza sistem bunu kaldıramıyor ve dosyaların incelenmesi gerçekleştirilemiyor. SGK yetkilileri şeker hastalığı için başvuruların çok yoğun olmasından ötürü zedelenmiş organ sayısını 3’e çıkardıklarını dile getirdi.

Birden çok hastalık

SGK yetkilileri birden çok hastalığa sahip olan vatandaşların ise birden çok hastalık adına rapor almaları yerine, hastanelerden genel bir rapor alınması gerektiğini belirttiler. Bu raporda iş hayatını devam ettirmesine engel bir durum veya durumlar olduğu belirtilerek raporun altında ayrıntılar belirtilmiş olmalıdır.   


Aşağıdaki alandan konuya yorum yapabilirsiniz

(Lütfen argo kelimeler kullanmayınız ve küfür içeren cümleler kurmayınız. Aksi taktirde yorumunuz yayınlanmayacaktır.)

Sponsor Bağlantılar